Balsavimas internetu

Esminiai veiklos rodikliai

ec.europa.eu

Rinkimuose dalyvavusių rinkėjų skaičius, palyginti su visų rinkėjų skaičiumi

Įvykiai susiję su tema

Pagrindiniai argumentai

pliusai
minusai

Įvykiai ir nuomonės

Spauskite , jei pritariate sprendimui ar nuomonei, spauskite , jei prieštaraujate.

Galimas daiktas, kad mūsų pasakų sekėjai kaip tik ir yra suinteresuoti, jog tos būsimos balsavimo sistemos būtų nesaugios. Žiūrint ko kam reikia. Ne be reikalo juk sakoma, jog geras verslininkas uždirba pinigus tiek kylant akcijų kursui, tiek jam krentant. Taigi ir čia - „geras“ politikas galbūt gali pasidžiaugti ir nesaugia balsavimo sistema, ypač tas, kuris kitu būdu nepatektų į valdžią... Žinoma, šiandien kalbėti apie kažkokias „saugias“ internetinio balsavimo sistemas būtų juokinga.

nepatikima naudinga suinteresuotoms pusėms

 
0
 

Matome, kad daugelis valstybių, kuriose pastaruoju metu vyko rinkimai, patyrė įvairių bandymų elektroninėmis priemonėmis paveikti rinkimų rezultatus. Ryškiausias, ko gero, Jungtinių Amerikos Valstijų atvejis, kur galimą Rusijos įtaką naudojant įvairius instrumentus internete, ypač netikras naujienas, šiuo metu tiria valstybės institucijos.

nesaugu

 
0
 

Aušrinė Armonaitė sako, kad gera idėja, bet neįmanoma su šia VRK. Bet, mano nuomone, problema gerokai gilesnė nei VRK. Ar įmanomas protingas šios problemos svarstymas su šia Vyriausybė ir su šiuo Seimu?

nekompetetinga vyriausybė

 
1
 

Aiškinamasis raštas teigia "neigiamų pasekmių nenumatoma". NEIGIAMŲ PASEKMIŲ NENUMATOMA. Ir Vyriausybė šią nuomonę siunčia Seimui. Vyriausybė nieko nežino apie įvykusius incidentus su gerokai paprastesnėmis sistemomis per praėjusius rinkimus. Vyriausybė nieko nežino apie tai, kad institucijų reakcija į įvykusius incidentus buvo apgailėtina. Vyriausybė nieko nežino ir apie tai, kad nuolatos girdime apie pasaulyje vykstančius incidentus kai išlaužiamos sistemos ir organizacijos, kurios investuoja į savo kiber saugą ženklius resursus, apie kuriuos Lietuvoje galime tik pasvajoti.

nekompetetinga vyriausybė

 
0
 

Krašto apsaugos ministerija yra atsakinga už kibersaugą. Jos nuomonės nėra tarp dokumentų teikiamų Seimui. Nežinau, ar ta nuomonė ne tokia ir svarbi, ar KAM nemato neigiamų pasekmių, o gal politiniai prioritetai yra svarbesni už kažkieno nuogastavimus.

nekompetetinga vyriausybė

 
0
 

Turime tikrai daug pavyzdžių ir tyrimų jau atliktų, kokį poveikį padarė tam tikriems rinkimams kai kurios valstybės, tai aš manau, kol nėra galimybės užtikrinti 100 proc. rinkimų teisėtumo ir balsų skaičiavimo objektyvumo, turime tradicinį, puikiai garantuotą, organizuotą balsavimą pažymint lapelyje, už ką tu nori atiduoti savo balsą.

nesaugu nepatikima

 
0
 

Iš principo aš esu, aišku, šiuolaikinių technologijų fanas. Faktas, kad judame ta linkme, ketvirtoji pramonės revoliucija susijusi būtent su internetu, su elektroninėmis paslaugomis ir taip toliau. Tačiau šiuo klausimu esu pakankamai konservatyvus. Nes mes žinome, kokias vertybes dedame į kitą svarstyklių lėkštelę – ne tik kad būtų patogus, greitas balsavimas žmonėms iš namų internetu, bet mes į kitą pusę dedame demokratiją, dedame žmonių teisėtą valią turėti demokratiškai išrinktą valdžią.

grėsmė demokratijai

 
0
 

Elektroninio balsavimo sistemos sukūrimas numatytas Vyriausybės programoje, todėl tikiuosi, kad Seimas pritars balsavimo internetu įteisinimui.

numatyta vyriausybės programoje

 
-1
 

Vienareikšmiškai už. Visose Europos šalyse, kur nėra prievolės balsuoti, vis mažiau rinkėjų ateina prie balsadėžių. Ten, kur įvestas balsavimas internetu – skaičiai stabilizuojasi. Pavyzdžiui, Estijoje rinkėjų aktyvumas padidėjo 2-3%.

didės rinkėjų aktyvumas

 
-1
 

Paskutiniais metais daugiau ir daugiau valstijų perėjo prie elektroninių balsavimo mašinų ir pradėjo flirtuoti su balsavimu internetu. Šios sistemos yra nesaugios ir pažeidžiamos atakų.

nesaugu nepatikima

 
1
 

Remdamasis asmenine patirtimi, turiu nuvilti visus tikinčius, jog balsavimas internetu bus stebuklingas vaistas pasyviam rinkėjui. Teko pačiam balsuoti užsienyje mažiausiai 5 kartus (Austrijoj, Italijoj, Nyderlandų k.). Jokių problemų: tiek registruojantis, tiek nuvykstant į ambasadą, tiek balsuojant su vyno taure namuose bei išsiunčiant į ambasadą biuletenį. Problemos atsiranda tame, jog jaunimas nenori balsuoti.

nesaugu

 
1
 

Vietoje trypčiojimo ir „saugumo“ problemų sureikšminimo, turime priimti valingus sprendimus.

nepatikima

 
-1
 

Jei pasitikime elektronine bankininkyste, turime pasitikėti ir elektroniniu balsavimu. Jei estai gali, galime ir mes!

elektroninė bankininkystė estų pavyzdys

 
0
 

Toks žemas užsienio lietuvių aktyvumas tiesiogiai susijęs su dalyvavimo rinkimuose procedūriniais sunkumais.

didės užsienio lietuvių aktyvumas rinkimuose

 
-1
 

Nepasiduokime paviršutiniškiems šūkiams – šiuolaikiška, modernu.

šiuolaikiška, modernu

 
1
 

Atidaroma galimybė prekiauti balsais ir likti nebaudžiamam.

lengviau pirkti balsus

 
1
 

VRK iki šiol rodė negebėjimą susidoroti su iškylančiomis problemomis, tad kelia abejonių, ar ji tinkamai suvaldys balsavimo internetu keliamas grėsmes.

kompetencijos stoka

 
1
 

Mes tikrai palaikysim tokį įstatymą, nes tikrai turime žengti į priekį ir reaguoti į XXI a. iššūkius.

šiuolaikiška, modernu

 
-2
 

Turime sudaryti galimybę tiems beveik 800 tūkst. žmonių, gyvenančių ne Lietuvoje, dalyvauti svarbiausiuose Lietuvos politiniuose įvykiuose. Priešingu atveju vėl turime kalbėti apie Seimo narių skaičiaus mažinimą. Nes tiek žmonių, kiek dabar Lietuvoje renka Seimą, atstovavimas tampa per didelis. Arba leiskime visiems lietuviams pasaulyje dalyvauti rinkimuose, arba mažinkime Seimo narių skaičių.

didės užsienio lietuvių aktyvumas rinkimuose

 
-2
 

Mūsų komanda, paleidus balsavimo internetu sistemą, per 48 valandas sugebėjo visiškai perimti rinkimų serverius ir pakeisti visus balsus. Tai buvo gan dramatiški rezultatai.

nesaugu nepatikima

 
1
 

Pas mus galbūt tai skamba juokingai, bet Vakaruose bijoma, kad vyro valia žmonai bus labai didelė, jei balsavimas vyks namuose. Tai yra tiesioginė galimybė paveikti.

balsavimas nekontroliuojamoje aplinkoje

 
-1
 

Jeigu jus kažkas privertė internetu už kažką prabalsuoti, sprendimą dar galite pakeisti. Sistema leidžia balsuoti neribotą skaičių kartų – bus įskaičiuojamas tik paskutinis balsas. Be to, kadangi internetu būtų balsuojama iš anksto, rinkimų dieną galima ateiti į rinkimų apylinkę ir ten dar kartą balsuoti. Tada internetinis balsas nebūtų skaičiuojamas.

galima balsuoti daug kartų lengviau pirkti balsus

 
1
 

Balsų pirkimas yra brangus, mažai efektyvus ir pakankamai pavojingas. Dažniausiai kalbos, kad kažkuris kandidatas atsivežė autobusą girtuoklių, kurie už 10 litų prabalsavo, ir lieka kalbomis. Man pačiam tokių dalykų neteko fiksuoti.

lengviau pirkti balsus

 
1
 

Taip, girdime nepatiklius balsus, kurie sako, kad balsavimas internetu yra nesaugus, kad gresia balsų klastojamas, kad nebus užtikrinamas balsavimo slaptumas. Į visus šiuos klausimus ekspertai jau atsakė: tai nėra mažiau saugus balsavimo būdas negu tradicinis balsavimas.

nesaugu

 
1
 

Yra pakankamai sukurta ir apsaugos sistemų, jos yra tobulinamos, anksčiau ar vėliau vis tiek viskas vyks tik elektroninėje erdvėje. Bet kuriuo atveju tai yra pigiau, nenaudojama popieriaus, tai yra ekologiška. Kiek galima, mes XI amžiaus žmonės.

nesaugu pigiau šiuolaikiška, modernu

 
1
 

Manau, kad šito elektroninio balsavimo bijo kai kurie politikai, kadangi jie yra suinteresuoti, kad balsuotų tik ta dalis žmonių, kuri dabar balsuoja. Elektroninis balsavimas labai padidintų balsuojančių skaičių.

didės rinkėjų aktyvumas

 
1
 

Piliečiai nebegalėtų būti tikri dėl rinkimų rezultatų – ar visi rinkėjai balsavo taip kaip skelbia Vyriausioji rinkimų komisija ir ar paskelbta nauja išrinktoji valdžia yra teisėta.

nepatikima

 
0
 

Pasidarytų žymiai lengviau klastoti balsavimo rezultatus stambiu mastu. Atsirastų papildomų ir sunkiai išaiškinamų būdų sukčiauti per rinkimus.

balsų klastojimas stambiu mastu

 
0
 

Siūlomos sistemos problema — balso registravimo metu elektroninei balsadėžei yra pateikiama informacija ir kas balsuoja, ir kaip balsuoja (žr. 17 „koncepcijos“ punktą). Kurį laiką (trumpą, iki užšifravimo) ši informacija elektroninės balsadėžės atmintyje bus nešifruota. Todėl ją suprasti nereikės jokių dalinių raktų. Taigi, tuo metu aparatinėmis ir/arba programinėmis priemonėmis priėjus prie šios informacijos, galima sužinoti, kas kaip balsavo (gal net pakeisti piliečio valią). Taigi, balsavimas tampa nebeslaptas.

nepatikima

 
0
 

Viską sprendžia ne tie, kurie balsuoja, o tie, kurie skaičiuoja balsus.

nepatikima

 
1